Klinični pregled dojk

Osnova vsakega pregleda je natančna anamneza s poudarkom na rakavih boleznih v ožjem sorodstvu, sledi ji spoznavanje s splošnim zdravstvenim stanjem preiskovane osebe vključno z ginekološko anamnezo. Uvodnemu spoznavanju sledi klinični pregled ( opazovanje in tipanje dojk) , kjer sistematično potipamo dojke v sedečem in ležečem položaju in iščemo morebitne nepravilnosti oz. bolezenske znake.

Mamografija

Kaj je mamografija?

Mamografija je posebno rentgensko slikanje dojk, pri katerem slikamo vsako dojko iz 2 smeri. Za to potrebujemo posebno rentgensko napravo s plastičnim delom, ki stisne dojko. Za dobro sliko mora biti dojka stisnjena, da se ne premika , obenem pa se žlezno tkivo dojke razpre in tako lažje odkrije morebitne rakave spremembe. Včasih je potrebno napraviti dodatne posnetke, da se določen del dojke bolj natančno prikaže.

Za bolj zanesljivo diagnostiko je priporočljiva primerjava s predhodnimi mamografskimi posnetki ( mamogrami), še posebej, če so bile v preteklosti potrebne dodatne preiskave za postavitev diagnoze. V takem primeru vas prosimo, da prinesete stare posnetke s seboj, saj je za oceno stanja pomembno ugotoviti dinamiko procesov v dojki.

Digitalna mamografija je novejša verzija mamografije. Edina razlika od standardne analogne mamografije je v tem, da rentgenske žarke sprejme in obdela računalniška tehnologija in ne klasični film, zato je kvaliteta posnetkov in zanesljivost diagnoze mnogo večja večja.

Mikrodozna digitalna mamografija uporablja posebno tehniko slikanja, pri kateri dojko skenira z ozkim snopom sevanja. Kot slikovni sprejemnik se uporablja ozek silicijev detektorski pas, ki fotone rentgenskega sevanja pretvori v električni signal. Na ta način dosežemo ob odlični sliki najmanjšo sevalno obremenjenost preiskovane dojke.


S katerimi preiskavami lahko še odkrijemo raka dojk?

Ultrazvok dojke je v določenih primerih in starosti primerna samostojna preiskava oziroma dodatna preiskava v primeru, ko je potrebno razjasniti naravo sprememb v dojki. Poleg osnovnih slikovnih metod mamografije in ultrazvoka pa v določenih primerih potrebujemo dodatno diagnostiko (tomosinteza, MRI).
Za dokončno diagnozo pa je potrebna še citološka oziroma histološka potrditev.


Zakaj pri mlajših ženskah mamografija ni priporočljiva?

Poleg dejstva, da večino dojke pri mlajši ženski zapolnjuje žlezno tkivo, ki na mamografski sliki preprečuje jasen pogled v samo strukturo tkiva, si še vedno nismo na jasnem, kako in koliko lahko rentgensko sevanje, pa čeprav v majhnih dozah, poškoduje tkivo dojke pri mlajših ženskah. Sodobni mamografi sevajo 20 krat manj od svojih prvih predhodnikov, kar pomeni, da lahko sedaj opravite eno mamografijo letno in bi šele čez 20 let prejeli dozo sevanja, ki bi jo na starem aparatu prejeli ob enem samem slikanju. Doza, ki jo sedaj prejme ženska ob slikanju dojk z mamografom, je tako nizka, da je celo manjša od doze sevanja, ki jo sicer prejme telo iz naravnega okolja v enem letu.


Ali je mamografija priporočljiva samo za ženske z večjim tveganjem za nastanek raka dojk?

Že dejstvo, da ste ženska, je najpomembnejši dejavnik tveganja. Ženske namreč zbolijo za rakom dojk 100 krat pogosteje kot moški. Starost ni nepomemben dejavnik - z leti nevarnost za nastanek raka dojk narašča, ostali dejavniki tveganja pa so še: pozitivna družinska anamneza (obremenjenost s to boleznijo pri ožjih družinskih članih), gosto žlezno tkivo dojke.

Obstajajo še manj pomembni dejavniki tveganja, kot npr.: kasna rodnost ali celo nerodnost, odsotnost dojenja... Ni načina, ki bi predvideval, kdo bo zbolel za rakom dojk. Večina žensk z diagnozo rak dojk nima sorodnic z rakom dojke, če bi mamografirali samo tiste, katerih sorodnice so nekoč zbolele za to boleznijo, bi zgrešili dve tretjini primerov raka. Rak dojke se lahko zgodi vsakemu - celo moškim!


Ali z mamografijo odkrijemo vse rake dojk?

Na žalost ne poznamo sto odstotno zanesljive metode za odkrivanje raka dojk. Mnogo rakov je majhnih ali mehkih, toda lahko jih vidimo na mamogramu. Vendar se vsi raki ne obnašajo enako. Z mamografijo enkrat na leto lahko odkrijemo 7 od 8 rakov dojk, vendar enega na 8 rakov zgrešimo. Nekatere vrste raka dojk se lažje tipa, kot se le ta vidi na mamogramu. Iz tega sledi, da je najboljši način odkrivanja raka kombinacija samopregledovanja, kliničnega pregleda strokovnjaka za bolezni dojk in mamografija. Rak dojke je pogosta bolezen, vsaka 10 ženska zboli za njim, zaradi tega moramo kombinirati vse znane metode, da bi ga odkrili.

Ultrazvok dojk

Kdaj se uporablja ultrazvok dojk?

Ultrazvok dojk se uporablja kot samostojna preiskava pri mlajših ženskah ali kot dodatek mamografski preiskavi, če želimo razjasniti na mamografskem posnetku vidno spremembo ( bulo). S to preiskavo ugotovimo ali gre v danem primeru za čvrsto tumorsko zatrdlino ali enostavno, s tekočino napolnjeno cisto. S pomočjo ultrazvoka se lahko na ta način izognemo nekaterim kirurškim postopkom. Preiskavo opravlja specialist radiolog.


Ali je ultrazvočna preiskava odvisna od menstrualnega ciklusa?

Ultrazvočno preiskavo lahko opravimo kadarkoli med menstrualnim ciklusom.

diaVITA - ordinacija - Ultrazvok
diaVITA - slika naprave za ultrazvok.